polska TVP 3, Polska na żywo

TVP 3, Polska na żywo - transmisje online - poprzednie dni

Opinie i komentarze - TVP 3, Polska na żywo

9+1 =
    Ładowanie...

Jaką stacją jest TVP 3?

TVP 3 (poprawnie powinno się tak naprawdę pisać łącznie TVP3, ale częściej spotkamy zapis oddzielny) nosi wiele nazw, oficjalnych i potocznych – można mówić o Trójce, Regionalnej Trójce, TVP 3 Regionalnej czy Programie Trzecim Telewizji Polskiej. Pod nimi figuruje cała sieć publicznych regionalnych kanałów TVP. Na dziś to 16 oddziałów terenowych powiązanych z poszczególnymi województwami.

Stacja rozpoczęła nadawanie w 1994 roku, potem zmieniała kilka razy nazwy, między innymi na te pojawiające się wcześniej, a od początku 2016 roku oficjalnie funkcjonuje jako TVP 3. Kanały w poszczególnych ośrodkach transmitują część programów wspólnie, na wszystkich pasmach jednocześnie, ale mają też bloki materiałów lokalnych, które różnią się w zależności od województwa/regionu (zazwyczaj są dostępne w danym województwie, ale zdarza się, że można je też „złapać” w regionach ościennych). Ogólnie ramówka zmieniała się od ogólnopolskiej po lokalną, by znów zatoczyć koło i skupić się w większości jednak na informacjach i publicystyce pojętej szerzej.

Wszystkie kanały TVP 3 można oglądać w Internecie, początkowo były dostępne w TVP Stream, a potem w TVP GO i TVP VOD.

 

Co zobaczymy w TVP 3?

Obecnie program TVP 3 jest zdominowany przez pozycje przeznaczone dla wszystkich oddziałów, jednak w sumie minimum 5 godzin w każdym z nich to pozycje lokalne. Wiele tu powtórek filmów i seriali pokazywanych w TVP 1 lub TVP 2, transmisji z uroczystości o randze państwowej lub regionalnej, są msze święte (a także Koronka do Miłosierdzia Bożego, nadawana codziennie na żywo), programy poradnikowe, dokumenty, wywiady z ludźmi z regionu.

Przez pewien czas TVP 3 był ważną pozycją dla kibiców, tam bowiem transmitowano na żywo wiele imprez sportowych o lokalnej randze, można było zobaczyć mecze piłkarskie niższych klas rozgrywkowych (nawet na poziomie III ligi), relacje z różnych regionalnych turniejów, potem ten program został okrojony, choć sport całkiem nie zniknął (popularność zdobył na przykład program „Igrzyska w regionie”, w którym przybliżano sylwetki polskich olimpijczyków pochodzących z terenów nadawania danego ośrodka oraz magazyn informacyjny „Aktualności sportowe”). Znajdziemy tam magazyny „Sport Flash” (wiadomości sportowe z danego regionu), „Sport”, czasem także transmisje na żywo, przykładem spotkania I i II ligi.